Цікавинки хімії

До кінця 19 століття як наука сформувалася органічна хімія. Цікаві факти допоможуть краще зрозуміти навколишній світ і дізнатися, як робилися нові наукові відкриття.
Живий датчик
Цікаві факти про хімію оповідають про використання чутливості тварин для користі людини. Аж до 1986 року шахтарі брали з собою під землю канарок. Справа в тому, що ці птахи надзвичайно чутливі до метану та чадного газу. Навіть при невеликій концентрації цих речовин у повітрі птах може загинути. Шахтарі прислухалися до співу птиці і стежили за її самопочуттям. Якщо канарка виявляє занепокоєння або починає слабшати, це сигнал до того, що шахту потрібно покинути.

Птах не обов'язково гинва від отруєння, на свіжому повітрі йому  швидко ставало краще. Застосовувалися навіть спеціальні герметичні клітини, які закривалися при ознаках отруєння. Навіть сьогодні не винайдено прилад, відчуває рудні гази так само тонко, як канарка
Полтергейст
Часто можна почути про старовині будинки, наповнені привидами. А вся справа в застарілій і погано працюючій системі опалення. Через витік чадного газу, що викликає отруєння, у мешканців будинку виникають головні болі, а також слухові і зорові галюцинації.
Запах металу
 Ми зазвичай думаємо, що монетки, поручні в громадському транспорті, перила і т. д. пахнуть металом. Тільки цей запах виділяє не метал, а сполуки, які утворюються в результаті зіткнення з металевою поверхнею органічних речовин, наприклад, людського поту. Для того щоб людина відчула характерний запах, потрібно зовсім небагато реагентів.
Кіт і йод
У відкритті йоду брав безпосередню участь самий звичайний кіт. Фармацевт і хімік Бернар Куртуа зазвичай обідав в лабораторії, і до нього часто приєднувався кіт, який любив сидіти на плечі господаря. Після чергової трапези кіт стрибнув на підлогу, при цьому перекинувши ємності з сірчаною кислотою і суспензією золи
водоростей в етанолі, що стояли біля робочого столу. Рідини змішалися, і в повітря почав підніматися фіолетовий пар, осідають на предметах дрібними чорно-фіолетовими кристалами. Так був відкритий новий хімічний елемент.
Правда і дійсність любові


Чому водоспад у Антарктиді червоний?
В Антарктиді з льодовика Тейлора часом виходить Кривавий водоспад. Вода в ньому містить двовалентне залізо, яке, з'єднуючись з атмосферним повітрям, окислюється і утворює іржу. Це і додає водоспаду криваво-рудий колір. Однак двовалентне залізо у воді виникає не просто так - його виробляють бактерії, що живуть в ізольованій від зовнішнього світу водоймі глибоко під льодом. Ці бактерії зуміли організувати життєвий цикл при повній відсутності сонячного світла і кисню. Вони переробляють залишки органіки, а «дихають» тривалентним залізом з навколишніх порід.

 Непробивне скло 
Його було винайдено випадково. У 1903 році французький хімік Едуард Бенедиктус ненавмисно впустив колбу, заповнену нітроцелюлозою . Скло тріснуло, але не розлетілося на дрібні шматочки. Зрозумівши, в чому справа, Бенедиктус виготовив перше лобове скло сучасного типу, щоб зменшити кількість жертв автомобільних аварій.



Немає коментарів:

Дописати коментар